System message

Újból kiemelkedik a budapesti reptér elsüllyedt katedrálisa

Újból kiemelkedik a budapesti reptér elsüllyedt katedrálisa

2019. április 12-én immár harmadik alkalommal koncerteznek a Kodály Filharmonikusok a Liszt Ferenc Repülőtér 1. termináljának utascsarnokában. Az épület legendás – koncertteremként való használata pedig több mint izgalmas vállalkozás. Somogyi-Tóth Dániel karmester-orgonaművész szívügye a helyszín és annak kultúra általi „újraélesztése”. Igazgató-művészeti vezetőnk az interjúban azt is elárulja, miért.

Honnan jött az ötlet, hogy egy használaton kívüli, ráadásul teljesen más célból emelt épületet koncertteremként ki lehetne próbálni?

Budapest 18. kerületének polgármesterének, Ughy Attilának volt a javaslata, hogy milyen jó lenne, ha a Liszt Ferenc Repülőtér 1-es termináljának utascsarnokát koncertteremként is lehetne hasznosítani. Már bennem is – hosszú évekkel ezelőtt – megfogalmazódott a gondolat, hogy ezt a gyönyörű épületet milyen sokféle kulturális funkcióval lehetne újra élővé tenni. Egyből lelkesedtem tehát a lehetőségért. Később a CAFe Budapest, majd a Budapesti Tavaszi Fesztivál csapata is beszállt a közös gondolkodásba, tervezésbe, így születtek meg az előző terminál-koncertek. (2017 októberében és 2018 áprilisában – a szerk.)

(Fotó: Polinszky Tibor)

Személyes kötődésed is van ehhez az épülethez.

Édesapám repülőtér-tervező mérnök, és hosszú évekig vezette a ferihegyi repülőteret. Ebben az épületben volt az irodája, így én is sok időt töltöttem itt. Rengeteg szép és meghatározó emlék köt az 1-es terminál épületéhez, amelyet 1950-ben adtak át és egészen a Malév leállásáig üzemelt. A gyerekkori, fiatalkori kötődések miatt a mai napig fontos nekem ez a hely és a sorsa, de immár a kulturális produceri munkáimnak is a része lett.

Gyakorlatilag az épület ma parlagon hever?

Klasszikus utasforgalmi szempontból igen, ilyen célokat valószínűleg már soha nem fog kiszolgálni, mert utas-áteresztő képessége a mostani piaci viszonyoknak már nem megfelelő. Viszont egy csodálatos belső terű épület, ezért rendszeresek benne a nagy céges rendezvények, sőt mivel a mai napig rendelkezik minden repülőtéri funkcióval – a check-in pultoktól az irányítótoronyig, a kilátóterasztól a tranzitvárókig –, sok filmet is forgatnak itt. 

Az épület nemcsak történetileg, hanem művészettörténetileg is fontos: az építészeti modernizmus egyik legszebb hazai, és európai szinten is kiemelkedő példája.

1937-ben adták át a Budaörsi repülőteret, amely a belföldi és nemzetközi polgári repülést volt hivatott kiszolgálni. Hamar kiderült azonban, hogy a forgalom növekedését nem tudja követni az a reptér. Ezután jelölték ki a jelenlegi, ferihegyi dombokra épült nemzetközi repülőtér helyét. 1939-ben Dávid Károly már meg is tervezte az 1-es terminált: egy olyan épületet álmodott meg, mely felülről egy repülőgép alakját formázza. A törzse a nagyméretű, impozáns Utascsarnok – ez a mi koncerthelyszínünk. A vízszintes vezérsíkja a közút felőli homlokzat, a szárnyai a fel- és leszállópálya felé néző szárnyépületek, motorjai pedig az irányítótornyok, nagyméretű terasza pedig máig pazar látványt nyújt. Külön érdekesség, hogy a tervező, Dávid Károly családja zeneileg is képzett volt, sőt testvére Dávid Gyula, Kossuth-díjas zeneszerző, a híres Brácsaverseny alkotója. Ha figyelmesen megnézzük, az Utascsarnok koncerttermet is idéz: a cipősdoboz-formájú hangversenytermek dimenziójának teljesen megfelel, még karzat is van benne.

(Fotó: © Raimond Spekking / Wikipédia)

Akusztikailag is megfelelő a klasszikus zenei hangversenyek igényének?

Igen, nagyobb hangverseny-produkciókra már biztosan alkalmas a helyszín, kifejezetten izgalmas, telt hangzása van. Kamaraformációkkal eddig nem próbáltuk ki, de folyamatosan kísérletezünk az akusztikával, különböző paravánokkal, takarásokkal, ki- és betehető elválasztó elemekkel próbáljuk a hangzást alakítani.

Gyakran említett szó a „kísérlet” a Kodály Filharmónia e helyszínen adott koncertjei kapcsán.

Az első koncert 2017 októberében eleve egy általános kísérlet volt, hogy lehet-e egyáltalán ott hangversenyt tartani. Azon a próbán nagyszerűen átment a csarnok. Együtteseink, a Kodály Filharmonikusok és Kodály Kórus mellett a Talmba Ütőegyüttes és a Vörösmarty Gyermekkar voltak közreműködő partnereink.  A következő alkalommal, 2018 áprilisában egy operát vittünk az Utascsarnokba; akkor arra kerestük a választ, színházi térként használható-e. Kifejezetten ebbe a térbe terveztünk egy Varázsfuvola előadást, ahol Gemza Péter rendező barátom fényekkel helyettesítette a színházban készen lévő adottságokat. Az előadás nagy siker volt, meghatározott színházi produkciók mellett leginkább a nagyzenekari és oratorikus művek felé gondolkodunk tovább.

(Fotó: Hrotkó Bálint 

Az április 12-i koncert összes jegye hetekkel ezelőtt elkelt. Mit várhat a publikum ezen a hangversenyen?

A most következő koncert címe: Tűz – víz – föld – levegő. Legutóbbi két elem már önmagában a repülőtért szimbolizálja, mint a földtől való elrugaszkodás helyét. A hangverseny szólistája Baráti Kristóf hegedűművész lesz, aki maga is a repülés szerelmese, és a zeneirodalom egyik legelementárisabb természet-ábrázolását, Vivaldi Négy évszak ciklusát adja elő velünk. A korábban említett akusztikával való kísérletezés mellett most a koncert tematikája is ide kapcsolódik: a helyszín nem szokványos jellegére építettük fel a műsort. A víz elem kapcsán Debussy Az elsüllyedt katedrálisát játsszuk Stokowsky átiratában, amely egy letűnt világ újjáéledését meséli el. Ez történik a koncertek alkalmával az 1. terminállal is: egy ikonikus, valaha nagy jelentőségű épületet varázsolunk újra élettel telivé. A tűz kapcsán Stravinskytől a Tüzijáték és a Tűzmadár–szvit hangzik fel, utóbbi pedig a repülés mellett a Kodály Filharmonikusok székhelyére, a főnixmadár által szimbolizált Debrecenre is utal. Ezekkel a párhuzamokkal a koncertünkön tulajdonképpen a zene által összekötjük a fővárost a „második fővárossal”, Debrecennel. 

Kiss Judit Erzsébet

Forrás: Papageno.hu

További híreink

Budapest Music Center 4000 négyzetméteres zenei központja ad otthont a Kodály Kórus legújabb kortárs koncertsorozatának.

Megjelent legújabb műsorfüzetünk: Kodály Tavasz 2024!

Március 8-án a Kodály Kórus egy olyan zenei utazásra invitálja Önöket, amelyben az égi hangok és a földi művészet találkozásának lehetnek tanúi.

 

This webpage use cookies. Cookies stored on your computer.