A Klasszikusok Éjszakája bemutatja: Ramón Vargas és a Kodály Filharmonikusok koncertje

Debrecen, Kossuth tér
4025 Debrecen, Kossuth tér 1.

Műsor:
Dvořak: IX. (e-moll) szimfónia („Az Újvilágból”), op. 95.
A legszebb tenor-áriák Ramón Vargas és a Kodály Filharmonikusok előadásában.

Közreműködik:
Ramón Vargas operaénekes
Kodály Filharmonikusok

Vezényel: Somogyi-Tóth Dániel

Regisztrációs jegy: 500 Ft

2022. August 15., 20.30

Az „amerikai zene” és klasszikus zeneszerzés remekbe szabott házasítása Antonín Dvořák 9. szimfóniája. A cseh mester a Prágai Konzervatórium professzori székéből érkezett Amerikába – a milliomos gyarmatáru-kereskedő, Thurber kultúrára szomjas felesége, Jeanette asszony hívására – s foglalta el a New York-i konzervatórium igazgatói állását. Három évet töltött az Újvilágban. 1893-ban mutatta be a tomboló sikert aratott 9. szimfóniáját, mely utólag kapta „Az Újvilágból” jelzőt. Dvořák tudatosan törekedett arra, hogy a kompozíciójának sajátos „amerikai” jellege legyen. Élénken érdeklődött a helyi indián népdalok és a spirituálék iránt. Egyik tanítványával, egy fiatal fekete fiúval gyakran társalogtak népzenéről, kölcsönösen bemutatták egymásnak saját népdalaikat: a Goin' home dallama be is került a Largo tételbe. Magát a szimfóniát egy zömmel csehek lakta amerikai kisvárosban írta meg: a nyüzsgő nagyváros és falusi idill kontrasztja is megjelenik a szerzeményben. A mű az egyik legismertebb klasszikus zene, dallamai töretlen népszerűségnek örvendenek. Motívumai filmzenékben, például A hét mesterlövészben is felbukkannak.

A koncert sztárfellépője a mexikói Ramón Vargas operaénekes a zenekar kíséretével a legszebb tenoráriákkal kápráztatja el a közönséget a második részben.

November 23-án, szerdán 18 órakor Sárosi Dániel orgonaművész DLA doktori záróhangversenyére kerül sor a Debreceni Református Nagytemplomban. A koncerten közreműködik a Kodály Kórus, vezényel Kocsis-Holper Zoltán.

November 21-23. között rendezi meg Debrecenben első alkalommal a Kocsis Zoltán Emlékfesztivált a Kocsis-Hauser Alapítvány. A programsor eseményein klasszikuszenei kiválóságok: Jean-Efflam Bavouzet – napjaink egyik legjelentősebb francia zongoraművésze –, a Keller Quartet, Hauser Adrienne zongoraművész és Giovanni Bertolazzi játékát hallhatja a közönség. A Kodály Filharmonikusok az In memoriam Kocsis Zoltán hangversennyel emlékeznek meg a fesztivál feledhetetlen névadójáról.

Minden évadban összeállítjuk Karácsonyi bérletünket, mely tulajdonosai valódi ízelítőt kapnak klasszikus zenéből. Idén is izgalmas hangversenyeket válogattuk be az ajándékként is kiváló bérletünkbe!