System message

Szkrjabin zongorája

Szkrjabin zongorája

Debreceni Egyetem, Aula
4032 Debrecen, Egyetem tér 1.

Orosz Zenei Fesztivál 2019

Válogatás Alekszandr Nyikolajevics Szkrjabin műveiből Palojtay János zongoraművész előadásában.

Műsor:
III. (fisz-moll) szonáta, op. 23.
2 Poémes, op. 32.
Valse, op. 38.
IX. szonáta (fekete mise)
2 Morceaux, op. 57. (Désir, Caresse dansée)
h-moll fantázia, op. 28.

Közreműködik: Palojtay János – zongora

Jegyár: 1900 Ft

Szkrjabin zongorája
2019. October 09., 19.00

Szkrjabin és Rachmaninov nem csak, hogy egy idősek voltak, de karrierjük is hasonlóan indult, mígnem a késő romantikus alapok, a chopini és liszti kiindulópont Szkrjabinnál nem is kis fordulatot vett, ami már a korai zongoraműveknél is világosan hallható. A hangszerre írt kompozíciói esetén annak ellenére beszélhetünk bonyolult és komoly technikai felkészültséget követelő darabokról, hogy tudni lehet: a mester kezei olyan kicsik voltak, hogy egy oktávot is alig értek át a zongorán. Ezzel és későbbi miszticizmusával együtt kétség sem férhet hozzá, hogy ő a századforduló egyik legérdekesebb komponistája, akiről Szvjatoszlav Richter is így nyilatkozott: „Szkrjabin nem az a zeneszerző, akit mindennapi kenyérként lehet fogyasztani, inkább mámorító likőr, amellyel néhanapján lerészegedik az ember, poétikus kábítószer, törékeny kristály.” Pontosan ennek az élménynek a közvetítésére vállalkozik a fesztivál keretében Palojtay János, aki képet szeretne adni az életműnek ebből a méltatlanul elhanyagolt szeletéből a miniatűr kompozíciókon át a súlyosabb darabokig. Amire pedig számíthatunk: kifinomult hangzás megfoghatatlan harmóniavilággal.

Palojtay János

Zongorajátékát az analitikus gondolkodás és az ösztönszerűség egyensúlya teszi egyedivé. Tehetségére felfigyelve Schiff András a 2017/2018-as Building Bridges európai koncertsorozat egyik szólistájává választotta őt. Nemzetközi karrierjét 2012-ben a Santanderi Paloma O´Shea zongoraversenyen elért 3. helyezése indította útjára. Szólistaként és kamarazenészként Európa legjelentősebb koncerttermeiben, többek között a Müpa, a Zeneakadémia, a hamburgi Elbphilharmonie, a brüsszeli Palais des Beaux Arts, a párizsi Salle Cortot, a madridi Auditorio Nacional de Música, a barcelonai L’Auditori színpadán adott koncerteket. A Gilmore Alapítvány Rising Stars sorozatának szólistájaként debütált az Egyesült Államokban, ahol a San Francisco-i Herbst Theatre-ben és a New York-i Carnegie Hallban is közönség elé lépett.

13 éves korától a Zeneakadémia Különleges tehetségek osztályában tanult. A salzburgi Mozarteumban Rohmann Imre volt a mestere, majd Kirill Gersteinnél tökéletesítette tudását a Stuttgarti Főiskola posztgraduális képzésén. Mesterkurzusokon Dmitrij Bashkirovtól és Rados Ferenctől is tanulhatott. Palojtay életében fontos szerepet játszik a kamarazene, Mitsuko Uchida meghívására 2018 óta a Marlboro Zenei Fesztivál vendége, és több más neves fesztivál mellett a Prussia Cove Open Chamber Music programjainak rendszeres közreműködője. Christopher Hogwood, Vajda Gergely, Madaras Gergely és Hamar Zsolt vezényletével szólistaként a legjelentősebb hazai zenekarokkal dolgozott együtt. Sokszínű előadóként a klasszikusok mellett Kurtág zenéje, a kortárs- és jazzimprovizációk világa is közel áll hozzá, zenekari tagként a Fischer Iván vezette Budapesti Fesztiválzenekarral együttműködve bővítette tapasztalatait.


Palojtay János (Fotó: ozf.hu)

További híreink

Szeretettel várjuk Önöket április 19-én, 19:00 órától a Kölcsey Központba, az Együtt Ádin Kezét Fogva Alapítvány felhívásaként szervezett jótékonysági koncertre.

Budapest Music Center 4000 négyzetméteres zenei központja ad otthont a Kodály Kórus legújabb kortárs koncertsorozatának.

Megjelent legújabb műsorfüzetünk: Kodály Tavasz 2024!

This webpage use cookies. Cookies stored on your computer.