Rachmaninov zenekara – A Zene Világnapja

Kölcsey Központ, Nagyterem
4026 Debrecen, Hunyadi u. 1-3.

Orosz Zenei Fesztivál 2018

Műsor:

Rachmaninov : A holtak szigete op.29
Rachmaninov: Rapszódia egy Paganini –témára op.43
Rachmaninov: I. szimfónia op.13

Közreműködik:
Szabó Marcell – zongora / Kodály Filharmonikusok Debrecen

Vezényel: Somogyi-Tóth Dániel

Regisztrációs jegyár: 100 Ft

Rachmaninov zenekara – A Zene Világnapja
2018. October 01., 19.30

Sergei Rachmaninov legnépszerűbb művei a 2. (c-moll) zongoraverseny vagy épp a legendás Paganini-variációk, azonban az első Orosz Zenei Fesztivál centrumában álló szerző teljes életműve ennél lényegesen sokrétűbb. A kettős évfordulóra elhangzó emlékkoncert épp ezért egy eddig csak részben ismert, teljesebb Rachmaninov-kép felvázolását célozza.

Elsőként a 35 éves korában komponált A holtak szigete című szimfonikus költeménye csendül fel, melyet Arnold Böcklin 1880-ban alkotott hasonló című festménye inspirált, alapvető kérdéseket feszegetve a halállal, sőt az azt követő időszakkal kapcsolatban. Mindez rendkívül bonyolult, állandó feszültségben élő partitúrában jelenik meg, szinte hangi leképezése a festménynek, melyet ugyancsak e szürreális hangulat, a valóságos és fantáziaelemek vegyítése jellemez. Természetes, hogy a Rachmaninov által is kedvelt Dies irae-téma kihagyhatatlan e kompozícióból. Vészjósló rézkarok, alant gomolygó vonóshátterek, misztikus fafúvós betétek, önmagukba visszatérő, magukat erősítő fokozások jellemzi e feszült, de cseppet sem gyors mű alaphangulatát, mely végül ugyan nem lép ki a leíró hangulatból, mégis mesteri, lélekbe hatoló sejtetés és láttatás a Böcklin-festmény kapcsán.

A hangverseny a népszerű, jól ismert Rachmaninov-hanggal, az andalító, későromantikus stílusú Paganini-variációkkal (1934.) folytatódik. Az egytételes, 24 variációt szerves áramlásba fogó, ragyogóan szerkesztett zongoraverseny-jellegű bravúrdarab nem véletlenül a közönség kedvence, hiszen a klasszikus szimfonikus zene hallgatásában kevésbé otthonosaknak is egyértelmű fogódzókat kínál. Remek téma, sziporkázó változatok feszes, határozott hangulati jellegekkel, technikás zongoraszólam, hatalmas lelkű, gazdag vonóskarral „faltól falig” hömpölygő szimfonikus sláger, lenyűgöző hangzás, hatalmas távlatok, virtuóz zenekarkezelés – íme, a siker receptje, Rachmaninov-módra is.

Befejező műsorszámként az I. (d-moll) szimfónia (1895.) szólal meg. A darab írásakor alig 22 éves szerző e műfajban már alkotott művet a Moszkvai Konzervatóriumban, annak fennmaradt egyetlen tételét mint „fiatalkori szimfóniát” tartja számon az irodalom. A d-moll szimfónia még messze nem a 2. (c-moll) zongoraverseny konszolidált érettségét vagy a már hallott Paganini-variációk közérthető zenei világát vetíti elénk. Elementáris energiák, folyamatosan felbukkanó új meg új ötletek, hatalmas dinamikai változások, gyakori hangulati irányváltások, állandó belső feszültség jellemzik e darabot, melyben megfigyelhetjük – a többi mű ismeretében főleg – a zeneszerzővé érés folyamatának jelentős állomását is. A szimfónia első előadása nem aratott sikert, akkora bukásként élte meg Rachmaninov, hogy bemutatóját követően – melynek kudarcát javarészt a felkészületlen, a feladatra alkalmatlan karmester, Alexander Glazunov okozta – három évig egyáltalán nem komponált, s e művét életében már soha nem adták elő. Regényes a szimfónia utóélete is. Véletlenül fedezték fel meghangszerelt részeit a leningrádi konzervatórium könyvtárának Beljajev-archívumában. A kétzongorás letétet és e részleteket felhasználva Alexander Gauk karmester és tudóscsoportja rekonstruálta az egyes tételeket. 1945. október 17-én posztumusz mutatták be ismét, immár nagy sikerrel, mint a fiatal, már akkor is zseniális alkotó fejlődésének fontos állomását.

Jegyek szeptember 3-tól kaphatók!

Budapest Music Center 4000 négyzetméteres zenei központja ad otthont a Kodály Kórus legújabb kortárs koncertsorozatának.

Megjelent legújabb műsorfüzetünk: Kodály Tavasz 2024!

Március 8-án a Kodály Kórus egy olyan zenei utazásra invitálja Önöket, amelyben az égi hangok és a földi művészet találkozásának lehetnek tanúi.